..: Aktuality a novinky - vyhledávání :..

Schéma železničních linek na území Prahy a Středočeského kraje od prosince 2016, foto: ROPID Praha — Prosincová změna jízdního řádu přinese i jednu novinku na první pohled nepatrnou. Označení rychlíkových železničních linek by nově mělo být jednotné, neboť dojde ke sjednocení ministerského a krajského označení. Zatímco dnes například linku z Prahy do Rakovníka označuje Ministerstvo dopravy (MD) jako R24, cestující ji spíše budou znát pod označením R5, které používá Pražská integrovaná doprava. To se však změní. Právě linky objednávané Ministerstvem dopravy budou využívat pouze ministerské označení, jakékoliv jiné bude zrušeno. To se týká i kapesních jízdních řádů ČD, ve kterých dopravce zmíněnou rakovnickou linku dosud uváděl pod kódem D13. Co se ale stane s krajskými spěšnými vlaky? Nebudou cestující zmateni?

Integrální taktový grafikon - princip síťové dostupnosti, zdroj: Lichtenegger, M. (1990). Der Taktfahrplan. Dissertation, TU Graz, Graz, 1990 Komentář — Již více než deset let se na české železniční síti setkáváme s taktovým jízdním řádem. Cestující se za tu dobu mnohde naučili, že jim vlak jezdí každou hodinu nebo alespoň co dvě hodiny, a to vždy ve stejnou minutu. Bohužel ne všechny linky mají takto pěkný jízdní řád, některé vlaky během dne totiž v jízdním řádu vůbec nenajdete. Tomuto jevu, kdy se na dané lince jednou či dvakrát denně prodlouží doba taktu, obvykle říkáme díra v taktu, taktová díra či vynechávka. Motivací objednatelů pro vytváření děr v taktu je zcela jistě úspora finančních prostředků, které vynakládají na dopravní obslužnost. Je však tato úspora natolik významná, aby vyvážila všechny negativní efekty vynechaných spojů?

Piktogramy včetně piktogramu wi-fi sítě, foto: Matouš Danielka Praha — České dráhy vyhlásily veřejnou zakázku na dodávku a implementaci technologie pro bezdrátové připojení k internetu do celkem 89 osobních vozů. Dopravce pro tento vítaný upgrade vybral 62 vozů řady Bdpee231, 12 vozů řady ABmz346 a 15 vozů řady ABpee347, díky čemuž se cestující již v prvním pololetí příštího roku připojí k WiFi na dálkových linkách Praha – Tábor – České Budějovice – Linec, Praha – Plzeň – Cheb / Železná Ruda, Praha – Hradec Králové – Trutnov a Praha – Přerov – Otrokovice – Staré Město – Luhačovice. Na realizaci zakázky za bezmála 19 mil. Kč bez DPH (210 tis. Kč za 1 vůz) bude mít zhotovitel šest měsíců od nabytí účinnosti smlouvy. Součástí plnění je i poskytování servisu po dobu tří let od dodání technologie do posledního vozu.

Ol 49-72, Rudnik Stróża, 1.3.1986, foto: Drahos Svestka Komentár — Nie je to tak dávno, čo sa väčšina z nás (tzn. obyvateľov ČR a SR) o Poľsku (najmä jeho východnej časti) často oprávnene vyjadrovala s úškrnom a nad mnohými reáliami sa človek musel pousmiať. No v tomto tisícročí Poliaci (skoro až neuveriteľne) napredujú. Keďže do tejto krajiny, ležiacej na sever od našich hraníc, chodím pomerne často (služobne, ale vzhľadom na zmenu bezpečnostnej situácie vo svete čoraz častejšie aj súkromne – kvôli pamiatkam, nákupom, kultúre či k moru), ten progres vidím na vlastné oči a dovolím si tvrdiť, že dnes sú Poliaci v mnohom pred nami.

Parní lokomotiva řady U46.101 (Px48-1916), foto: topič Jindřichův Hradec — aktualizováno 30. 6. 20:15 — Nepříliš dobrá finanční situace přiměla Jindřichohradecké místní dráhy k nepopulárnímu kroku. Připravované jízdy parních vlaků z Jindřichova Hradce do Kamenice nad Lipou a Černovic u Tábora jsou zrušeny. Úspory budou použity na provoz osobních vlaků vedených v objednávce Kraje Vysočina a Jihočeského kraje. Dle tiskové zprávy JHMD kraj kompenzuje dopravci ztrátu ve výši asi 60 korun za vlakový kilometr, ačkoliv v současnosti požadovaná částka je o 30 korun vyšší. Kraje navíc s dopravcem vedou spor ohledně modernizace motorových vozů, kdy krajské úřady nechtějí uznat požadavek na hrazení odpisů; problematickým je i poplatek za dopravní cestu, který prý dopravci nenáleží, neboť je sám o sobě provozovatelem dráhy. Ani společné jednání JHMD se zástupci krajů a obcí nepřineslo nové výsledky – Vysočina i Jihočeský kraj tvrdí, že svoje závazky řádně plní, dopravce má však jiný názor. Pro srovnání uvádí, že úhrada prokazatelné ztráty Českým drahám činí přibližně 110–120 korun za vlakový kilometr.

Motorový vůz VT650.74 v Dobrušce-Pulici, foto: Jan Štěnička Hradec Králové — Dalo by se říci, že letošní rok je na změny železničních jízdních řádů opět bohatý. Zatímco 8. února a 4. dubna se drobné úpravy týkaly zejména dálkové dopravy, 16. březen byl ve znamení změny provozních dní nemalé části vlaků z důvodu vyhlášení Velkého pátku za tzv. ostatní svátek. V neděli 12. června nastává změna jízdních řádů v řádném termínu. Kromě drobných časových posunů se můžeme těšit např. na nový cyklovlak a výletní vlak v Libereckém kraji či zlepšení jízdního řádu na trati z Náchoda do Broumova. Milovníky lokálky z Holic do Borohrádku pak asi nepotěší, že tamější nepříliš využívané motoráčky o letních prázdninách vůbec nepojedou. Pojďme se nyní podrobně podívat na všechny připravené změny v Královéhradeckém, Pardubickém a Libereckém kraji.

Železniční mapa Královéhradeckého kraje, foto: SŽDC Hradec Králové — Železniční trať č. 031 z Hradce Králové do Jaroměře na téměř čtyři měsíce obsadí stavební dělníci a pracovní stroje. Úsek Předměřice nad Labem – Smiřice je totiž součástí stavby Revitalizace trati Hradec Králové – Jaroměř – Trutnov, jejíž první část proběhla v minulém roce. Zbývající práce jsou naplánovány na letošní jaro a léto, výluka na této významné trati potrvá od 18. dubna až do 2. srpna. Pro minimalizaci přenosu zpoždění budou kromě výlukového jízdního řádu přijata i další opatření – až na výjimky dochází k rozvázání přípojových vazeb v Hradci Králové, a to včetně přímých linek Pardubice – Liberec a Praha – Hradec Králové – Trutnov. Určitou komplikací pak může být i souběžně probíhající oprava silnice I. třídy mezi Hradcem Králové a Jaroměří.

680541, foto: Johník Nábřeží — Současný neúplný počet jednotek Pendolino výrazně komplikuje oběhy souprav. Nutnost nasazení vozů klasické stavby posouvá značku „SC“ v očích veřejnosti níže, než by marketingoví pracovníci ČD očekávali. Souprava, která byla výrazně poškozena po střetu s nákladním vozidlem přepravujícím ocelové plechy na železničním přejezdu ve Studénce, se vrátí do provozu nejdříve v závěru roku 2017 nebo během jara 2018. Rovněž nelze počítat s tím, že by se v nejbližší době rozšířil počet souprav railjet. Nemalé problémy totiž Českým drahám působí měnová politika České národní banky, kdy je uměle držen velmi vysoký kurz koruny; jak vůči dolaru, tak i vůči euru. (Někteří ekonomové tvrdí, že správně nastavený kurz koruny by měl níže než 20 Kč za 1 americký dolar a euro by nemělo být výše, než za 24 Kč.) Zdánlivě nesmyslný a již delší dobu držený kurz 1 EUR = 27 CZK výrazně prodražuje Českými drahami emitované dluhopisy v eurech a komplikuje nákup či leasing strojů ze západní Evropy. Vedením ČD byla proto 29. února ustavena pracovní skupina, která měla za úkol posoudit stávající využití jednotek Pendolino a případně navrhnout nová řešení. Přesto, že na tiskovou konferenci k těmto závěrům pracovní skupiny se teprve čeká, přinášíme vám exkluzivně, nač se můžete nejbližším období těšit. Znáte to – vše, co se v Česku označí jako „tajné“, se stejně hned vykecá.

RegioPanter 441.009 při prezentační jízdě ve stanici Řečany nad Labem, foto: Matouš Danielka Opatovice nad Labem (aktualizováno 21. 3. 9.30) – Vybrané příměstské vlaky na trati z Hradce Králové do Pardubic opět začnou zastavovat v Opatovicích nad Labem-Pohřebačce. Touto železniční stanicí od 13. prosince 2015 všechny spoje doposud projíždějí, neboť byla otevřena nová zastávka Opatovice nad Labem. Někteří místní obyvatelé v čele se sdružením Zdravý a bezpečný Březhrad však požadovali, aby se alespoň vybrané vlaky do Pohřebačky vrátily, a nyní mohou slavit úspěch. Od 4. dubna zde začne zastavovat asi 10 spojů v každém směru. Kvůli této změně dojde k mírným změnám časových poloh dotčených vlaků. Ty přijedou do Hradce Králové o minutu později, naopak jejich odjezd z téže stanice v opačném směru bude o minutu uspíšen.

Rychlík 924 Cidlina čekající na odjezd ve stanici Trutnov hl.n., foto: Michal Jaroš – ŽelPage Hradec Králové — V rychlících z Prahy do Hradce Králové a dále do Trutnova či Letohradu si dlouhou dobu cestující mohli nechat o moderním cestování jenom zdát. Alespoň v malé míře to změnilo nasazení modernizovaných kombinovaných vozů 1. a 2. třídy řady ABpee, ke kterému České dráhy přistoupily v prosinci loňského roku. Nyní v omlazování rychlíkových souprav na této lince dopravce pomalu pokračuje — na vybrané vlaky začíná nasazovat starší modernizované vozy řady Bpee, které v soupravách nahrazují původní řadu Bp a cestující je mohou znát například z linky Praha – Budapešť. Zlepšování souprav těchto rychlíků by navíc podle zdrojů magazínu ŽelPage nemělo skončit u této změny, v následujících měsících bude dále pokračovat.

1 2 3 4 5  | Starší zprávy »